Ex4Me

ویژگی‌های نوروز در نزد اهالی کهگیلویه و بویراحمد


ویژگی‌های نوروز در نزد اهالی کهگیلویه و بویراحمد

زمستان با تمام سردیها و یخبندانش لنگان لنگان به اتمام می‌رسد و سبزینه‌ها با همه زیباییهایش ارمغان شادی و تولد بهاری دیگر را به خانواده‌ها هدیه می‌دهد.

نوروز به عنوان یکی از جشنهای فرهنگ ملی ایرانیان در بین ایلات و عشایر استان کهگیلویه و بویراحمد از ویژگیهای خاصی برخوردار است و اقشار مختلف مردم استان با آداب و رسوم مخصوص خود نوروز را به شکل زیبایی برگزار می کنند

در استان کهگیلویه و بویراحمد بانوان اولین افرادی هستند که با خانه تکانی و زدودن گرد و غبار از محیط خانه سال نو و پرنشاطی را به اعضای خانواده نوید می‌دهند.

بانوان با همکاری یکدیگر ‪ ۱۵‬روز قبل از فرارسیدن سال نو خانه تکانی را آغاز کرده و تمام اسباب و وسایل زندگی را از محیط خانه خارج می‌کنند و با شست وشو و گردگیری کامل آنها به آرایش خانه شمایل دیگری می‌بخشند.

هر عضو خانواده به نحوی در تلاش هستند تا همزمان با آغاز سال جدید تحول تازه‌ای در محیط خانه به وجود آورند.

کودکان سبزه تهیه شده از بذرهای غلات و دختران خلاقیت هنردستی خود را با یک جلد کلام الله مجید و انواع تنقلات رنگارنگ بر سر سفره هفت سین می‌چینند تا سال نو را با شادی در کنار یکدیگر آغاز کنند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد پس از حلول سال نو اعضای خانواده‌ها ابتدا به دیدار پدربزرگ و مادربزرگ می‌روند و سال جدید را به آنان تبریک می گویند.

در ایام نوروز طبق یک سنت قدیمی اهالی روستاها و ایلات استان کهگیلویه و بویراحمد به صورت دسته جمعی به دید و بازدید همدیگر می‌روند و با تبریک سال جدید ساعاتی را با شادکامی و خوشحالی در کنار یکدیگر سپری می‌کنند.

هدیه دادن به بزرگترها از جمله ویژگیهای مهمی است که خانواده‌ها به منظور ارج نهادن به یکدیگر اهدا می‌کنند.

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد که به دلیل مسایل عشیره‌ای اغلب نسبت خویشاوندی با یکدیگر دارند ، در ایام نوروز به میهمانی یکدیگر می‌روند و تحول طبیعت و آغاز سال نو را به یکدیگر تبریک می‌گویند.

در بسیاری از این مجالس موسیقی محلی و شاهنامه خوانی توسط جوانان و افراد مسن اجرا می‌شود.

در استان کهگیلویه و بویراحمد مرسوم است که چنانچه افراد نسبت به یکدیگر کدورتی داشته باشند، بزرگترها و ریش سفیدان فامیل بین آنها صلح و صفا برقرار می‌کنند تا کینه و خصومت را در سال نو از دل بیرون کنند.

در این استان رسم چنین است که هرگاه در یک خانواده فردی بتازگی از دنیا رفته باشد ، اعضای آن خانواده به استقبال سال جدید نمی‌روند و بستگان با دید و بازدید از آنها دلجویی می‌کنند.

در استان کهگیلویه و بویراحمد آخرین جمعه سال به عید مردگان معروف است و در این روز کدبانوی خانه با تهیه غذاهای متنوع و توزیع میان همسایگان یاد درگذشتگان یکدیگر را با قرائت فاتحه گرامی می‌دارند.

آنان معتقدند همانگونه که انسانهای زنده نیاز به شادی و نشاط دارند ، روح مردگان نیز نیازمند آمرزش و مغفرت است.

در این استان مرسوم است که خانواده‌ها درشب سال تحویل غذایی که از برنج و گوشت مرغ ، گوساله و یا گاو تهیه شده است را میل کنند و خانواده‌هایی که توان خرید گوشت ندارند نیز به جای گوشت با کنگر غذا تهیه می‌کنند.

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد یک هفته قبل از آغاز سال جدید به خرید نوروز می‌پردازند و در این ایام بازار شهرها از رونق خاصی برخوردار است.

سیزده بدر در بین ایام نوروز نزد مردم این استان که فرهنگ اغلب آنان عشایری است ، دارای اهمیت ویژه‌ای است.

در این روز خانواده‌ها به دامن طبیعت پناه می‌برند و با خارج کردن خستگی از تن و بریدن از تمام ناخرسندی‌ها و ناملایمات خود را برای تلاش تازه به منظور خودسازی ، عمران و آبادانی منطقه و استان در سال جدید آماده می کنند.

مردم استان کهگیلویه و بویراحمد انجام صله رحم ، زدودن کینه و عداوت ، کمک به مستمندان، تلاش برای عمران و آبادانی کشور و استفاده مطلوب از طبیعت را وظیفه مهم و اصلی خود در آغاز سال جدید می‌دانند.

نوروز در لغت به معنای روز نو و روز اول فروردین است که جشن ملی ایرانیان نیز در آن برگزار می‌شود.

نوروز در زمانهای قدیم در اوایل فصل بهار نبود بلکه در فصول سال می‌گشت و گاهی به بهار و تابستان و یا زمستان می‌افتاد.

در سال ۴۷۱ هجری ‬ قمری به فرمان جلال‌الدین ملک شاه سلجوقی حکیم عمر خیام و چند منجم دیگر تقویم جلالی را تنظیم کردند و نوروز را در روز اول بهار قرار دادند 

امروز به جز کشور ایران در بیش از ۱۵ کشوردنیا نیز نوروز را به طرز باشکوهی جشن می‌گیرند